facebook
instagram
PODŁOGI DREWNIANE UŻYTKOWANIE I KONSERWACJA

W naszej ofercie znajdą Państwo podłogi z różnego rodzaju drewna, w bogatej gamie kolorów. Jesteśmy firmą otwartą na indywidualne potrzeby i niezwykle elastyczną, dzięki czemu cieszymy się dużym zaufaniem wśród naszych partnerów.

Pamiętajmy jednak, że drewno to surowiec, o który należy dbać, dlatego tak ważne jest odpowiednie użytkowanie posadzki drewnianej oraz jej konserwacja.

 

OPTYMALNE WARUNKI UŻYTKOWANIA PODŁOGI DREWNIANEJ

1. Ze względu na właściwości higroskopijne drewna, produkty reagują na zmieniające się warunki otoczenia. Podłoga pobiera parę wodną z otoczenia w pomieszczeniu i rozszerza się , gdy wilgotność powietrza rośnie lub oddaje parę wodną kurcząc się, gdy wilgotność powietrza spada. Może objawiać się to zmianą wymiarów i kształtu elementów poszczególnych produktów.

2. Przy zbyt niskiej wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu, zamontowane podłogi mogą ulec m.in. skurczeniu się , rozsychaniu, pękaniu.

3. Przy zbyt wysokiej wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu, zamontowane podłogi mogą ulec m.in. pęcznieniu i wybrzuszaniu się.

4. W pomieszczeniach, w których ułożono podłogę drewnianą, należy utrzymywać stałe warunki klimatyczne:

  1. wilgotność względna powietrza pomiędzy 45% a 65%;
  2. temperatura powietrza pomiędzy 18°C a 22°C;
  3. temperatura na powierzchni podłogi z ogrzewaniem podłogowym nie może przekraczać 26°C.

5. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych (min. i max) temperatur powietrza oraz wilgotności względnej powietrza, należy odpowiednio pomieszczenie dowilżyć (nawilżacze powietrza) lub osuszyć, albo podnieść lub obniżyć panującą w nim temperaturę. Wymienione czynności należy wykonywać stopniowo.

6. W pomieszczeniach klimatyzowanych może wystąpić zjawisko zbyt niskiej wilgotności.

7. W okresie letnim, kiedy zwiększa się wilgotność powietrza, w przypadku wykończenia podłogi olejo-woskami, może wystąpić nieznaczne wyciskanie oleju pomiędzy elementami podłogi, zjawisko to jest procesem naturalnym.

8. W okresie zimowym, kiedy wzrasta temperatura powietrza, a wilgotność względna się zmniejsza, następuje naturalny proces kurczenia się drewna i powstają nieznaczne szczeliny, które są procesem naturalnym.

 

KONSERWACJA PODŁOGI DREWNIANEJ

1. Ze względu na właściwości podłóg drewnianych (m.in. wchłanianie wody) przed rozpoczęciem ich użytkowania, absolutnie niezbędna jest ich pierwsza konserwacja (hydrofobizacja), ale tylko w przypadku podłóg z wykończoną powierzchnią lakierem lub olejem, tzw. finish.

2. Rodzaj środków, sposób wykonania konserwacji powinien być wykonany przez parkieciarza środkami do tego przeznaczonymi. Po informację można zwrócić się do Producenta podłóg o wskazanie odpowiedniego preparatu.

3. W przypadku podłóg, których powierzchnia jest wykańczana przez parkieciarza, proces pierwszej konserwacji (hydrofobizacji) nie jest wymagany.

4. Proces konserwacji należy powtarzać w stosunku do potrzeb, w zależności od stopnia zużycia warstwy wykończeniowej.

 

PIELĘGNACJA POWIERZCHNI POSADZKI DREWNIANEJ

1. Częstotliwość przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych należy dostosować do intensywności używania podłogi. Należy zapewnić bieżące czyszczenie powierzchni podłogi w celu usunięcia zanieczyszczeń mogących ją uszkodzić.

2. Nie należy dopuszczać do zalewania podłogi i zalegania na niej wody, błota i piasku.

3. Przed wejściem do pomieszczeń, w których znajdują się drewniane podłogi należy zainstalować wycieraczki ułatwiające usunięcie wody i piasku z obuwia. Zaleca się również stosowanie wewnętrznych antypoślizgowych wycieraczek.

4. Piasek i brud zgromadzony na podłodze należy na bieżąco usuwać za pomocą miotły z miękkim włosiem lub odkurzacza o miękkich kółkach i specjalnej miękkiej szczotce, która nie porysuje powierzchni podłogi.

5. Meble, krzesła, stoły i inne elementy wyposażenia wnętrz należy podkleić filcowymi podkładkami. Natomiast pod krzesła obrotowe z kółkami należy zastosować maty ochronne lub specjalne kółka z gumową oponką zapobiegające powstawaniu zarysowań i wgnieceń podłogi.

6. Zabrania się stawiania bezpośrednio na podłodze doniczek z kwiatami oraz naczyń z cieczami, które mogą być nieszczelne.

7. Pielęgnacja podłogi na mokro powinna odbywać się przy jak najmniejszym użyciu wody, szmatka musi być dokładnie wyciśnięta.

8. Po zmyciu podłogi na mokro na powierzchni podłogi powinna pozostać wilgoć szczątkowa, która wyschnie sama . Polerowanie nie jest wymagane.

9. Należy pamiętać, że używanie zbyt dużej ilości wody do zmywania spowoduje zmianę barwy, a także puchnięcie, wypaczanie i wybrzuszanie się podłogi.

10. Do mokrego zmywania, należy używać wody z dodatkiem środków pielęgnujących, zgodnie ze wskazówkami producenta danego środka.

11. W sytuacji zanieczyszczeń trudnych do usunięcia wilgotną szmatką, zaleca się stosowanie odpowiednich środków czyszczących zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu każdego produktu.

12. W przypadku rozlania na podłogę wody lub innych cieczy, należy natychmiast zebrać ją z podłogi i wytrzeć do sucha.

13. Na podłodze nie należy stosować środków zasadowych (mydeł, amoniaku), środków do szorowania, wybielaczy, kwasów ani odkurzaczy parowych.

14 Po podłodze nie wolno przeciągać mebli. Do przesuwania mebli lub innych rzeczy należy używać wózków lub grubych koców.

15. Stosowanie powyższych zaleceń i używanie profesjonalnych środków do konserwacji, pielęgnacji i czyszczenia podłóg zalecanych przez sprzedającego, parkieciarza lub Producenta znacznie wydłuży żywotność podłogi i zmniejszy ryzyko jej pracy, ale nie wyklucza jej całkowicie.

 

PO ZAKOŃCZENIU MONTAŻU

1. Jeśli w pomieszczeniu z zamontowaną podłogą będą prowadzone dalsze prace, należy ją bezwzględnie zabezpieczyć za pomocą papieru falistego, grubych kartonów.

2. Bezwzględnie nie należy przykrywać zamontowanej podłogi folią, ponieważ może dojść do zawilgocenia i wypaczenia podłogi.

3. Podłoga drewniana może zostać poddana kilkukrotnej renowacji poprzez cyklinowanie i ponowne lakierowanie lub olejowanie.

Dostosowując się do powyższych zaleceń będziecie mogli Państwo przez długie lata cieszyć się z jakości, piękna i ciepła naturalnego drewna u Waszych stóp.

 

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

1.  Deski lite nie nadają się do zastosowania w przypadku ogrzewania podłogowego.

2. Deski warstwowe są odpowiednie do montażu w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego, jednak po spełnieniu odpowiednich wytycznych.

Postępowanie po montażu podłogi na ogrzewaniu podłogowym.

1. Należy pozostawić podłogę powolnemu działaniu systemu grzewczego. Ustawiamy temperaturę na 21°C, nie krócej niż 48h.  Następnie powoli zwiększamy temperaturę o 1 lub 2°C dziennie, aż do uzyskania temperatury optymalnej.

2. Nie należy podnosić temperatury powyżej 26°C na powierzchni podłogi.

3. Pomieszczenia w których użytkowana będzie podłoga należy wyposażyć w: termometr pokojowy, wilgotnościomierz oraz nawilżacz powietrza.

4. W okresie zimowym (grzewczym) należy stosować nawilżacze powietrza w celu utrzymania wymaganej wilgotności względnej.

5. Niezależnie od stosowanego systemu grzewczego, w pomieszczeniu musi być utrzymana wilgotność względna przez cały rok 45-65% i temperatura podłogi nie większa niż 26°C.